Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
vs
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Power Consumption
1315 W
general
Brand
Samsung
Daikin
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Model Name
AC AR50F19D15H
JTKJ50TV16U
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
5000 W
Compressor
Variable Speed
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 24dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1315 W
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Air Circulation
14.5 CMM
convenience features
Auto Restart
Timer
Sleep Mode
Other Convenience Features
Econo Mode
Power Chill Operation
warranty
Warranty Summary
1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Oppo Find N6 Review: A Great Foldable That You Might Never Experience
Garmin Forerunner 70, Forerunner 170 Unveiled; India Launch Timeline Confirmed
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch