Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH) vs Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
vs
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Power Consumption
1315 W
general
Brand
Samsung
Daikin
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Model Name
AR50F24D1XH
JTKJ50TV16U
Type
Inverter Split
Split
Capacity
2 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
6300 W
5000 W
Compressor
Variable Speed
Refrigerant
R-32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
performance features
ISEER
4.2 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
Power Consumption
1315 W