Dell UltraSharp 32 vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
Dell UltraSharp 32
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Dell UltraSharp 32
key specs
Display
32.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Smart TV
Yes
general
Brand
Dell
Sony
Model
UltraSharp 32
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Release date
February 7, 2022
Model Name
KD-49X8500F
Display Size
32 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Series
UltraSharp
Android
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
90
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
Analog Audio Input
video features
Brightness
400
Contrast Ratio
2000:1
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
90
145 W, 0.5 W (Standby)
dimensions
Width x Height x Depth (with stand)
713.74x233.68x469.9
Weight (with stand)
10.3
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W