Haier 32 Inch LED HD Ready TV (LE32B9000) vs LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LF452A) comparison
| key specs |
| Display | 32.00-inch | 24.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | No | No |
| Resolution Standard | HD-Ready | HD-Ready |
| Dimensions | - | 556 mm x 343.1 mm x 53.1 mm |
| general |
| Brand | Haier | LG |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (LE32B9000) | 24 Inch LED HD Ready TV (24LF452A) |
| Model Name | LE32B9000 | 24LF452A |
| Display Size | 32 inch | 24 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | No | No |
| Curve TV | No | - |
| Launch Year | 2016 | 2015 |
| Resolution (pixels) | 1366x768 | 1366x768 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 1 |
| No of USB Port | 2 | 1 |
| Built In Wi-Fi | No | - |
| Headphone Jack | 1 | 1 Rear RCA Analog Audio Output |
| Analog Audio Input | 1 | - |
| RF Connectivity Input | 1 | 1 Rear |
| Audio Out | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 16 W | 10 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder |
| power features |
| Power Consumption | 60 W, 0.5 W (Standby) | 35 W, 0.3 W (Standby) |
| remote control features |
| Touch Remote | No | - |
| RF Capable | Yes | Yes |
| dimensions |
| Weight (with stand) | Net Weight kg: 3.51 | 3.5 kg |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 556 mm x 343.1 mm x 53.1 mm |
| Weight (without stand) | - | 3.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 556 mm x 384.3 mm x 140.6 mm |