| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blueair 280 I Room Air Purifier (New Classic) | ₹ 35,199 |
Blueair 280 I Room Air Purifier price in India starts from ₹ 35,199. The lowest price of Blueair 280 I Room Air Purifier is ₹ 35,199 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blueair |
| Model | 280 I Room Air Purifier |
| Price in India | ₹35,199 |
| Model Name | 280 I |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Dimensions (mm) | 53.30 x 43.20 x 0.00 |
| Depth | 20.9 |
| Weight | 11.00 kg |
| Material | Steel |
| Coverage Area | 280 sq ft |
| Control Type | Touch, Remote |
| Suitable For | Homes |
| Air Flow Level | 340 cu.m/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | No |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 306 CMH |
| Humidifier | No |
| Other Performance Features | Odor removal, Whisper silent delivery |
| Indicators | Filter Replacement Indicator |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | No |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 80 W |
| Other Power Features | Consumes 20-80 watts of energy |
| Noise Level | 56 dB |
| Certification | AHAM Verifide, Energy Star, California ARB 0 ozone |
| Warranty Summary | One year International warranty on Product |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external damage caused to the product due to improper handeling, any damage caused due to tampering of the product by an unauthorised agent. |
| Warranty Service Type | Comes with 1 additional Air Filter delivered on request. For doorstep delivery of your replacement Air Filter call Hicare on 022-3988-9988 |
Blueair 280 I Room Air Purifier
₹35,199
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM