| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blueair 480 I Room Air Purifier (New Classic) | ₹ 54,000 |
Blueair 480 I Room Air Purifier price in India starts from ₹ 54,000. The lowest price of Blueair 480 I Room Air Purifier is ₹ 54,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blueair |
| Model | 480 I Room Air Purifier |
| Price in India | ₹54,000 |
| Model Name | 480 I |
| Type | Room |
| Filter Type | Hepa |
| Dimensions (mm) | 59.00 x 50.00 x 0.00 |
| Depth | 27.5cm |
| Weight | 14 Kg |
| Material | Galvanised Steel |
| Coverage Area | 434 Sq ft. |
| Control Type | Remote control |
| Suitable For | suitable for bedroom / living room large |
| Technology Used | HEPA silent technology |
| Air Flow Level | 5 cu.m/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| Clean Air Delivery Rate | 510m3 |
| Indicators | Filter replacement indicator |
| Portable | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 15 - 90 W |
| Noise Level | 32 - 52 dB |
| Certification | AHAM, Energy star, ARB |
| Warranty Summary | 5 years on product |
Blueair 480 I Room Air Purifier
₹54,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM