| Brand | Blueair |
| Model | Classic 203 Room Air Purifier |
| Model Name | Classic 203 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 264 sq ft |
| Control Type | Button |
| Suitable For | Room |
| Air Flow Level | 264 CMH |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 263 CMH |
| Humidifier | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | No |
| Child Lock | No |
| Timer | No |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 60Hz |
| Power Consumption | 220 W |
| Noise Level | 32 dB |
| Operating Temperature | 0-40 Degree C |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | Yes |
Blueair Classic 203 Room Air Purifier
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM