| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EFLD110-DM14IEICBKU1, Black) | ₹ 59,990 |
Haier 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EFLD110-DM14IEICBKU1) price in India starts from ₹ 59,990. The lowest price of Haier 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EFLD110-DM14IEICBKU1) is ₹ 59,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EFLD110-DM14IEICBKU1) |
| Price in India | ₹59,990 |
| Model Name | EFLD110-DM14IEICBKU1 |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 75 kg |
| Wash Program Types | 15 |
| Washing Capacity | 11 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | 220V |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 3 Years on product and 20 Years on motor |
Haier 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (EFLD110-DM14IEICBKU1)
₹59,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM