| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW76-1159BT, Red) | ₹ 12,800 |
Haier 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW76-1159BT) price in India starts from ₹ 12,800. The lowest price of Haier 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW76-1159BT) is ₹ 12,800 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW76-1159BT) |
| Price in India | ₹12,800 |
| Model Name | HTW76-1159BT |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Red |
| Dimensions (mm) | 96.00 x 46.00 x 0.00 |
| Depth | 82.5 cm |
| Weight | 18 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Program Types | 3 |
| Washing Capacity | 7.6 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years, Warranty on the product, 5 Years on the motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
Haier 7.6 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW76-1159BT)
₹12,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM