| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW85-1159, White & Grey) | ₹ 16,499 |
Haier 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW85-1159) price in India starts from ₹ 16,499. The lowest price of Haier 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW85-1159) is ₹ 16,499 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW85-1159) |
| Price in India | ₹16,499 |
| Model Name | HTW85-1159 |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Dimensions (mm) | 99.50 x 82.60 x 0.00 |
| Depth | 50.4 cm |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Program Types | 3 |
| Washing Capacity | 8.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Normal, Heavy Duty, Delicates |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty on Product, 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Manufacturer |
Haier 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW85-1159)
₹16,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM