| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS8U1, Black) | ₹ 42,699 |
Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS8U1) price in India starts from ₹ 42,699. The lowest price of Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS8U1) is ₹ 42,699 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS8U1) |
| Price in India | ₹42,699 |
| Model Name | HW80-DM14959CS8U1 |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 59.50 x 0.00 |
| Depth | 46.8 cm |
| Weight | 77 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
Haier 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (HW80-DM14959CS8U1)
₹42,699
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM