| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing machine (ETL80-HBFS5NZP, Brown & Grey) | ₹ 17,490 |
Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (ETL80-HBFS5NZP) price in India starts from ₹ 17,490. The lowest price of Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (ETL80-HBFS5NZP) is ₹ 17,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (ETL80-HBFS5NZP) |
| Price in India | ₹17,490 |
| Model Name | ETL80-HBFS5NZP |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Brown & Grey |
| Dimensions (mm) | 93.50 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 29 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Wash, Rinse, Tub dry, Smart, Soak, Delicate |
| Power Requirement | AC 220-240V |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Dual Magic Filter, End of Cycle Indicator |
| Warranty Summary | 2 years on product and 10 years on motor. |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Comprehensive |
Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (ETL80-HBFS5NZP)
₹17,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM