| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-316PBK, Black) | ₹ 17,780 |
Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-316PBK) price in India starts from ₹ 17,780. The lowest price of Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-316PBK) is ₹ 17,780 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-316PBK) |
| Price in India | ₹17,780 |
| Model Name | HWM80-316PBK |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Black |
| Dimensions (mm) | 100.00 x 55.00 x 0.00 |
| Depth | 58.5 cm |
| Weight | 35 kg |
| Wash Program Types | 8 - Wash, Rinse, Spin, Tub Dry, Smart, Soak, Delicate, Quick Drum |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 780 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Power Requirement | 220V |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 3 Years on product and 12 Years on motor |
Haier 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM80-316PBK)
₹17,780
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM