| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 18 L Personal Air Cooler (Petrels, Purple & White) | ₹ 5,699 |
Hindware 18 L Personal Air Cooler (Petrels) price in India starts from ₹ 5,699. The lowest price of Hindware 18 L Personal Air Cooler (Petrels) is ₹ 5,699 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 18 L Personal Air Cooler (Petrels) |
| Price in India | ₹5,699 |
| Model Name | Petrels |
| Colour | Purple & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 1450 cfm |
| Air Throw Distance | 26.24 sq.ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 33 cm x 69 cm x 46.5 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Onsite |
Hindware 18 L Personal Air Cooler (Petrels)
₹5,699
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM