| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 30 L Tower Air Cooler (AZ30 CRLC30LRCA175001, Grey & White) | ₹ 4,994 |
Hindware 30 L Tower Air Cooler (AZ30 CRLC30LRCA175001) price in India starts from ₹ 4,994. The lowest price of Hindware 30 L Tower Air Cooler (AZ30 CRLC30LRCA175001) is ₹ 4,994 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 30 L Tower Air Cooler (AZ30 CRLC30LRCA175001) |
| Price in India | ₹4,994 |
| Model Name | AZ30 CRLC30LRCA175001 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 30 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 1650 cfm |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 34 cm x 113 cm x 36 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Onsite |
Hindware 30 L Tower Air Cooler (AZ30 CRLC30LRCA175001)
₹4,994
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM