| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 37 L Personal Air Cooler (Frostine, Black & White) | ₹ 4,999 |
Hindware 37 L Personal Air Cooler (Frostine) price in India starts from ₹ 4,999. The lowest price of Hindware 37 L Personal Air Cooler (Frostine) is ₹ 4,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 37 L Personal Air Cooler (Frostine) |
| Price in India | ₹4,999 |
| Model Name | Frostine |
| Colour | Black & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Homeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 37 L |
| Air Delivery | 940 cfm |
| Air Throw Distance | 190 sq.ft |
| Body Material | Plastic, Polypropylene (PP) |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 150 W |
| Width x Height x Depth | 38 cm x 92 cm x 46 cm |
| Weight | 9.2 kg |
| Warranty Summary | 2 Years on motor, 1 Year Comprehensive Warranty |
Hindware 37 L Personal Air Cooler (Frostine)
₹4,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM