| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 50 L Window Air Cooler (Slush 50L, White) | ₹ 6,999 |
Hindware 50 L Window Air Cooler (Slush 50L) price in India starts from ₹ 6,999. The lowest price of Hindware 50 L Window Air Cooler (Slush 50L) is ₹ 6,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 50 L Window Air Cooler (Slush 50L) |
| Price in India | ₹6,999 |
| Model Name | Slush 50L |
| Colour | White |
| Type | Window |
| Cooling Media | Wood Wool Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 1180 cfm |
| Air Throw Distance | 36 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Thermoplastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | No |
| Number of Fan Blades | 1 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Stylish and Sturdy Design |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Humidifier |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | Works on Inverter |
| Width x Height x Depth | 65 cm x 57.6 cm x 55.5 cm |
| Weight | 13.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 17 cm |
| Warranty Summary | 1 Year on all Electric Parts |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts any Damages Due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | Door Step Service |
Hindware 50 L Window Air Cooler (Slush 50L)
₹6,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM