iBall Slide WQ149 is a Windows 8 Professional laptop with a 10.10-inch display that has a resolution of 1280x800 pixels. It is powered by a Atom Quad Core processor and it comes with 2GB of RAM. The iBall Slide WQ149 packs 32GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth and it comes with HDMI Port ports.
As of 1st April 2026, iBall Slide WQ149 price in India starts at Rs. 12,999.
| Brand | iBall |
| Model | Slide WQ149 |
| Price in India | ₹12,999 |
| Model Number | Slide WQ149 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8 Professional |
| Size | 10.10-inch |
| Resolution | 1280x800 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | Intel Atom Quad Core Z3735D |
| Base Clock Speed | 1.33 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 2GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 32GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | 2-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| HDMI Port | Mini |
iBall Slide WQ149
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM