| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kelvinator 252 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (KRF B270ISV, Intersteller Silver) | ₹ 19,590 |
Kelvinator 252 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (KRF B270ISV) price in India starts from ₹ 19,590. The lowest price of Kelvinator 252 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (KRF B270ISV) is ₹ 19,590 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Kelvinator |
| Model | 252 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (KRF B270ISV) |
| Price in India | ₹19,590 |
| Model Name | KRF B270ISV |
| Door Type | Double Door Top Mount |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | TechVanced |
| Capacity | 252 L |
| Colours | Intersteller Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 62.30 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 40 kg |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | vFresh Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty Remi Comprehensive Warranty and Additional 1 Year Warranty is Applicable on Panel/Module |
Kelvinator 252 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (KRF B270ISV)
₹19,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM