| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T80V4OB1S, Onyx Black) | ₹ 26,490 |
LG 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T80V4OB1S) price in India starts from ₹ 26,490. The lowest price of LG 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T80V4OB1S) is ₹ 26,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T80V4OB1S) |
| Price in India | ₹26,490 |
| Model Name | T80V4OB1S |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Onyx Black |
| Dimensions (mm) | 92.50 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 31.5 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 8 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on product and 10 Years on motor (T&C Apply) |
LG 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T80V4OB1S)
₹26,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM