| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 85 L Desert Air Cooler (Hurrinace 85 OD8505HM, White) | ₹ 13,499 |
Orient 85 L Desert Air Cooler (Hurrinace 85 OD8505HM) price in India starts from ₹ 13,499. The lowest price of Orient 85 L Desert Air Cooler (Hurrinace 85 OD8505HM) is ₹ 13,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 85 L Desert Air Cooler (Hurrinace 85 OD8505HM) |
| Price in India | ₹13,499 |
| Model Name | Hurrinace 85 OD8505HM |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Densenest Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 85 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 2943 cfm |
| Air Throw Distance | 56 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 600 sq ft |
| Body Material | Metal |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | No |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | No |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Trolley Support, It is Very Easy to Carry and Store this Metal Cooler As it is a Modular Cooler and its Parts can Easily be Assembled Together. |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 67.9 cm x 110.7 cm x 49 cm |
| Weight | 32.2 kg |
| Blower/Fan Diameter | 45.72 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product |
| Covered in Warranty | Only Parts Components Performance & Technical Issues will Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Body Scratches, Discolouration, Damages Due to Customer Fault will Not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | Carry-in |
Orient 85 L Desert Air Cooler (Hurrinace 85 OD8505HM)
₹13,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM