| Brand | Panasonic |
| Model | TH-43JX650 |
| Price in India | ₹50,990 |
| Release date | 6th July 2021 |
| Model Name | TH-43JX650 |
| Display Size | 43 inch |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | JX Series |
| Launch Year | 2021 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Speaker Type | Audio Booster + |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV 9 |
| Operating System | Android |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| HDR Support | HDR10,HDR10+ |
Panasonic TH-43JX650
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications