| Brand | Panasonic |
| Model | TH-55JX850 |
| Price in India | ₹89,990 |
| Release date | 6th July 2021 |
| Model Name | TH-55JX850 |
| Display Size | 55 inch |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | JX Series |
| Launch Year | 2021 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Speaker Type | Home Theatre Built-in with Tweeter |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS Studio Sound |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Voice Remote | Yes |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV 10 |
| Operating System | Android |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Support | HDR10+,Dolby Vision |
Panasonic TH-55JX850
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM