| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (KD-55X75L, Black) | ₹ 59,990 |
Sony Bravia 55-Inch 4K Ultra HD (4K) Smart TV (KD-55X75L) price in India starts from ₹ 59,990. The lowest price of Sony Bravia 55-Inch 4K Ultra HD (4K) Smart TV (KD-55X75L) is ₹ 59,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Sony |
| Model | Bravia 55-Inch 4K Ultra HD (4K) Smart TV (KD-55X75L) |
| Price in India | ₹59,990 |
| Model Name | KD-55X75L |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | Bravia |
| Power Consumption Standby (W) | 142 |
| Processor | X1 4K |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Google TV |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play |
| Width x Height x Depth (with stand) | 84x 1243 x729 |
| Weight (with stand) | 13.9 |
| Stand Type | Table Top |
| View Angle | 178 degree |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Battery Type | AAA |
Sony Bravia 55-Inch 4K Ultra HD (4K) Smart TV (KD-55X75L)
₹59,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM