| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215CVWEX, VIVI Wine) | ₹ 14,999 |
Voltas 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215CVWEX) price in India starts from ₹ 14,999. The lowest price of Voltas 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215CVWEX) is ₹ 14,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215CVWEX) |
| Price in India | ₹14,999 |
| Model Name | RDC215CVWEX |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Linear Compressor |
| Capacity | 195 L |
| Colours | VIVI WINE |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 128.80 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.8 cm |
| Weight | 45 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 230 W |
| Power Requirement | 240V |
| Stabilizer Required | Yes |
| Other Power Features | Consumes Less Electricity |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Warranty Summary | 2 Year Warranty on Product and 8 Years on Compressor |
Voltas 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215CVWEX)
₹14,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM