| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 208 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RDC240A, Bonita Blue) | ₹ 17,690 |
Voltas 208 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RDC240A) price in India starts from ₹ 17,690. The lowest price of Voltas 208 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RDC240A) is ₹ 17,690 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 208 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RDC240A) |
| Price in India | ₹17,690 |
| Model Name | RDC240A |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 208 L |
| Colours | Bonita Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 162.60 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.8 cm |
| Weight | 40 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 132 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recessed |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 208 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RDC240A)
₹17,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM