| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 228 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RFF265C/WPNPR0I0000GO, Nightangle Purple) | ₹ 23,690 |
Voltas 228 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RFF265C/WPNPR0I0000GO) price in India starts from ₹ 23,690. The lowest price of Voltas 228 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RFF265C/WPNPR0I0000GO) is ₹ 23,690 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 228 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RFF265C/WPNPR0I0000GO) |
| Price in India | ₹23,690 |
| Model Name | RFF265C/WPNPR0I0000GO |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 228 L |
| Colours | Nightangle Purple |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 146.70 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 65.8 cm |
| Weight | 51.5 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 226 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Free Operation |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Recessed |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 228 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RFF265C/WPNPR0I0000GO)
₹23,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM