Haier 43 Inch QLED HD Ready Smart TV (43P7GT) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Haier 43 Inch QLED HD Ready Smart TV (43P7GT)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
Screen Type
LED
Resolution Standard
4K
OS
Android
Smart TV
Yes
general
Brand
Kodak
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Model Name
55UHDXSMART
Display Size
55 inch
Screen Type
LED
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
XSMART
Launch Year
2017
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CPU - Cortex A53
Graphic Processor
Mali T-720
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Operating System
Android
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
video features
Brightness
550 nits
Contrast Ratio
6000000:1 Dynamic Static
View Angle
178 degree
Digital Noise Filter
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Touch Remote
RF Capable
power features
Power Consumption
155 W, 0.5 W (Standby)