LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LF452A) vs Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD) comparison
| key specs |
| Display | 24.00-inch | 24.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 556 mm x 343.1 mm x 53.1 mm | - |
| Smart TV | No | No |
| Resolution Standard | HD-Ready | HD-Ready |
| general |
| Brand | LG | Micromax |
| Model | 24 Inch LED HD Ready TV (24LF452A) | 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD) |
| Model Name | 24LF452A | 24B600HD |
| Display Size | 24 inch | 24 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Grey |
| Smart TV | No | No |
| Launch Year | 2015 | 2014 |
| Resolution (pixels) | 1366x768 | 1366x768 |
| Curve TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 556 mm x 343.1 mm x 53.1 mm | - |
| Weight (without stand) | 3.3 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 556 mm x 384.3 mm x 140.6 mm | - |
| Weight (with stand) | 3.5 kg | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 1 | 1 |
| No of USB Port | 1 | 1 |
| Headphone Jack | 1 Rear RCA Analog Audio Output | 1 |
| Audio Out | 1 | - |
| RF Connectivity Input | 1 Rear | 1 |
| Built In Wi-Fi | - | No |
| PC Audio In | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder | - |
| Speaker Output RMS | 10 W | 20 W |
| Surround Sound | - | SRS Sound System |
| power features |
| Power Consumption | 35 W, 0.3 W (Standby) | 36 W, 1 W (Standby) |