Mi Full Screen TV Pro 75 Inch vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Mi Full Screen TV Pro 75-Inch
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Mi Full Screen TV Pro 75-Inch
key specs
Display
75.00-inch
49.00-inch
OS
Android Based
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
Screen Type
LED
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
general
Brand
Mi
LG
Model
Full Screen TV Pro 75-Inch
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Release date
April 3, 2020
Display Size
75 inch
49 inch
Color
Gold
Silver
Smart TV
Launch Year
2020
Resolution Standard
Model Name
49UK7500PTA
Screen Type
LED
Curve TV
No
Resolution (pixels)
3840x2160
smart tv features
Number of Cores
octa-core
Operating System Present
PatchWall OS
Operating System
Android Based
WebOS
Screen Mirroring
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
remote control features
Smart Remote
audio features
Sound Technology
Dolby Audio
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
14.5 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
video features
Supported Video Formats
mpeg
Refresh Rate (Hz)
120
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Mi Full Screen TV Pro 75-Inch, Mi TV 4A 60-Inch With 4K Screen Launched
Advertisement
TRENDING
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Unpacked Event Date Tipped; Smart Glasses Could Be Unveiled
iQOO 15T Confirmed to Launch in China Soon With These Features
Vivo Y60 Debuts With a 6,500mAh Battery, 13-Megapixel Camera: See Price
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices