Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0LH) vs Panasonic 1 Ton 2 Star Split AC (UC12RKY2)
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0LH)
vs
Panasonic 1 Ton 2 Star Split AC (UC12RKY2)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
2 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
95 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
general
Brand
Samsung
Panasonic
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0LH)
1 Ton 2 Star Split AC (UC12RKY2)
Model Name
AR50F12D0LH
UC12RKY2
Type
Capacity
Star Rating
3 Star
2 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling and Heating
No
Cooling Capacity
3500 W
Compressor
Variable Speed
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Quiet Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
95 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
10 kg
Outdoor W x H x D
71 cm x 54 cm x 22 cm
Outdoor Unit Weight
22.7 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Cooling Coverage Area
110 sq ft
Turbo Mode
ISEER
4.32 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Operating Current
5.1 A
body and design features
Stepped Louvers
air flow and filter features
Air Flow Direction
2 Way Air Direction