Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH) vs Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
vs
Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Split
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
87 cm x 29 cm x 20.4 cm
Condenser Coil
Copper
Power Consumption
990 W
general
Brand
Samsung
Panasonic
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
Model Name
AC AR50F12D0XH
KC12RKY1
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
3500 W
3520 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Dehumidification
Yes
Yes
Remote Control
Cooling and Heating
No
Operating Modes
Powerful Mode, Automatic Operation Mode Cooling, Soft Dry Operation Mode
Condenser Coil
Copper
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
87 cm x 29 cm x 20.4 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
9 kg
Outdoor Unit Weight
21 kg
35 kg
Outdoor W x H x D
88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm
performance features
Indoor Noise Level
High - 40dB, Low - 21dB
High - 42 dB, Low - 31 dB
Panel Display
Indoor Temperature Indicator
ISEER
3.55 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Power Consumption
990 W
Operating Current
4.4 A
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
No
Air Flow Direction
2 Way Direction