Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H) vs Panasonic 2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
vs
Panasonic 2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Dimensions
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
107 cm x 29 cm x 22 cm
Power Consumption
2015 W
general
Brand
Samsung
Panasonic
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
Model Name
AC AR50F19D15H
UC24RKY3
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1.5 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
6450 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Dehumidification
Yes
No
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
107 cm x 29 cm x 22 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
12 kg
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
46 kg
Outdoor W x H x D
88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 24dB
High - 50 dB, Low - 42 dB
Panel Display
ISEER
3.2 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Power Consumption
2015 W
Operating Current
8.9 A
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Air Flow Direction
2 Way Direction