Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 55X7002E) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E)
Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E)
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
40.00-inch
Dimensions
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
927.4 mm x 554.7 mm x 46.9 mm
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Sony
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E)
Model Name
KD-55X7002E
UA40ES6200E
Display Size
55 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
X7002F
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
927.4 mm x 554.7 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
16.2 kg
10.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm
927.4 mm x 620.4 mm x 241.3 mm
Weight (with stand)
17.4 kg
11.6 kg
Stand Type
Table Top
Quad
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 Side
1
Component In (RGB Cable)
Headphone Jack
Digital Audio Output
2
Speaker Type
Bass Reflex Speaker
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
power features
Power Consumption
172 W, 0.5 W (Standby)
62 W, 0.3 W (Standby)