| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 40 Inches Full HD LED TV (UA40ES6200E) | ₹ 82,900 |
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E) price in India starts from ₹ 82,900. The lowest price of Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E) is ₹ 82,900 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E) |
| Price in India | ₹82,900 |
| Model Name | UA40ES6200E |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 927.4 mm x 554.7 mm x 46.9 mm |
| Weight (without stand) | 10.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 927.4 mm x 620.4 mm x 241.3 mm |
| Weight (with stand) | 11.6 kg |
| Stand Type | Quad |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Surround Sound | SRS TheatreSound HD |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 62 W, 0.3 W (Standby) |
| No of USB Port | 3 |
| Headphone Jack | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Picture in Picture (PIP) | Yes |
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40ES6200E)
₹82,900
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title