Redmi Smart TV X 65 inch vs Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 65X9500E)
Redmi Smart TV X 65-inch
vs
Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9500E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Redmi Smart TV X 65-inch
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
1592 mm x 838 mm x 127 mm
general
Brand
Redmi
Sony
Model
Smart TV X 65-inch
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9500E)
Release date
October 20, 2021
Display Size
65 inch
65 inch
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Model Name
KD-65X9500E
Screen Type
LED
3D
No
Curve TV
No
Series
BRAVIA X9500E Series
Launch Year
2017
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
1 Bottom
Component In (RGB Cable)
Component Video Y/Pb/Pr Input: 1 Side Hybrid with Composite
audio features
Number of Speakers
4
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Speaker Type
Surround Sound
S-force Pro Front Surround
Speaker Output RMS
60 W
smart tv features
Processor
MediaTek MTK 9650
Picture Processor: 4K HDR Processor X1 Extreme
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
16GB
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
Dolby Vision
Picture Engine
4K X-Reality PRO
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1592 mm x 838 mm x 127 mm
Weight (without stand)
43.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1592 mm x 913 mm x 295 mm
Weight (with stand)
11.3 kg
Stand Type
Table Top
remote control features
Touch Remote
RF Capable
power features
Power Consumption
120 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Vu Premium 32 Smart TV vs Redmi Smart TV X 65-inch
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Redmi Smart TV X 75-Inch 4K Model With 120Hz Display Refresh Rate Launched: Price, Specifications
Redmi Smart TV X With 120Hz Display Refresh Rate Launched; Redmi Router AX1800 Debuts as Well