Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H) vs Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LY)
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
vs
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LY)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
general
Brand
Samsung
Voltas
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LY)
Model Name
AC AR50F18D13H
183 LY
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2024
Colours
White
White
Cooling Capacity
4400 W
Compressor
Variable Speed
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Copper
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
Outdoor Unit Weight
21.85 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 26dB
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz