| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 307 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CRLR310FFD259607, Black Uniglass) | ₹ 27,990 |
Croma 307 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CRLR310FFD259607) price in India starts from ₹ 27,990. The lowest price of Croma 307 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CRLR310FFD259607) is ₹ 27,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 307 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CRLR310FFD259607) |
| Price in India | ₹27,990 |
| Release date | 29th May 2022 |
| Model Name | CRLR310FFD259607 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 307 L |
| Colours | Black Uniglass |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 163.70 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 68.1 cm |
| Weight | 54 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Consumption | 147 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Inbuilt Stabilizer, Deodorizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PCM Finish |
| Handle type | Recessed |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Other Features | Quick Chill with Multi Air Flow Cooling |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Warrant on Compressor |
Croma 307 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CRLR310FFD259607)
₹27,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM