| Brand | Daktron |
| Model | 24 Inch LED HD Ready TV (DK2477HDR) |
| Price in India | ₹6,999 |
| Model Name | DK2477HDR |
| Display Size | 24 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 55 cm x 32.5 cm x 8 cm |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | No |
| PC Audio In | Yes |
| PC D-sub | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Audio Out | Yes |
| RF Connectivity Input | RF Input Terrestrial/Cable Input |
| Component In (RGB Cable) | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Sound Blaster with Enhanced Bass |
| Speaker Output RMS | 16 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC, WAV |
| Power Consumption | 45 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| View Angle | 178 degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | MP4, AVI, MKV, H264 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
Daktron 24 Inch LED HD Ready TV (DK2477HDR)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM