Dell Precision 5760 is a Windows 10 laptop with a 17.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Dell Precision 5760 packs 256GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac/ax, Bluetooth and it comes with 4 USB ports, Thunderbolt 4 (Type C), Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Dell |
| Model | Precision 5760 |
| Release date | 11th May 2021 |
| Model Number | 5760 |
| Model Name | Precision 5760 |
| Series | Precision |
| Dimensions (mm) | 0.00 x 374.48 x 13.15 |
| Weight (kg) | 2.13 |
| Colours | Titan Grey |
| Material | Aluminium |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 56 |
| Size | 17.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Intel Core i5 11th Gen Core i5-11500H |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac/ax |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 4 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Dell Precision 5760
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM