Dell Vostro 3568 is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The Dell Vostro 3568 packs 500GB of HDD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with HDMI Port, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 22nd May 2026, Dell Vostro 3568 price in India starts at Rs. 21,360.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Dell Vostro 3568 Laptop (DOS, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Celeron, Black, 15.6 inch) | ₹ 21,360 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (Linux, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Celeron, Black, 15.6 inch) | ₹ 21,999 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (Linux, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Black, 15.6 inch) | ₹ 22,348 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 23,990 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (Linux, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Celeron, Red, 15.6 inch) | ₹ 24,500 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Black, 15.6 inch) | ₹ 25,999 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (DOS, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Black, 15.6 inch) | ₹ 31,990 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Celeron, Black, 15.6 inch) | ₹ 42,690 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (Linux, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Black, 15.6 inch) | ₹ 42,999 |
| Dell Vostro 3568 Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5) | ₹ 49,990 |
Dell Vostro 3568 price in India starts from ₹ 21,360. The lowest price of Dell Vostro 3568 is ₹ 21,360 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Dell |
| Model | Vostro 3568 |
| Price in India | ₹21,360 |
| Model Number | 3568 |
| Series | Vostro |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 260.30 x 25.20 |
| Weight (kg) | 2.5 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Life (up to hours) | 6 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 6th Gen 3855U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| HDMI Port | Standard |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Dell Vostro 3568
₹21,360
Take-Two Confirms GTA 6 Launch Date Again, Says Marketing Campaign Will Begin This Summer
Samsung's One UI 8.5 Update Rolls Out to Samsung Galaxy S23, Galaxy A56 and More Devices
Xiaomi 17T India Launch Date Announced; Will Arrive a Week After Global Debut