| Brand | Electrolux |
| Model | 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (ES80EEWH) |
| Price in India | ₹13,000 |
| Model Name | ES80EEWH |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 96.60 x 81.60 x 0.00 |
| Depth | 47.6 |
| Weight | 24.00 kg |
| Wash Program Types | 2 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Spin & Rinse | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Wash Motor Rating | 490 W |
| Spin Motor Rating | 200 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | Soak Programme 35 min |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty from Electrolux |
| Covered in Warranty | All Parts excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty. This also covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Parts: outer cabinet and plastic parts. Any accessories external to the product. Product is not used according to the instructions given in the instructions manual. Defects caused by improper use as determined by the company personnel. Modification or alteration of any nature made in the electrical circuitry/ or physical construction of the set. Site where the premises is kept conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine. Serial number is removed, altered or obliterated from the machine. Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of god or while in transit to the service center's or purchaser's residence |
Electrolux 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (ES80EEWH)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM