| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGE 205B 23 TDF, Joy Wine) | ₹ 14,895 |
Godrej 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGE 205B 23 TDF) price in India starts from ₹ 14,895. The lowest price of Godrej 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGE 205B 23 TDF) is ₹ 14,895 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGE 205B 23 TDF) |
| Price in India | ₹14,895 |
| Model Name | RD EDGE 205B 23 TDF |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Joy Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 118.00 x 57.60 x 0.00 |
| Depth | 62.3 cm |
| Weight | 35 kg |
| Power Requirement | AC 140-260V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Other Features | Largest Vegetable Tray |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 10 Years on Compressor from Godrej |
Godrej 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD EDGE 205B 23 TDF)
₹14,895
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM