| Brand | Godrej |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 190 CT 5.1) |
| Model Name | RD EDGE PRO 190 CT 5.1 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Lush Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 124.70 x 66.70 x 0.00 |
| Depth | 57.7 cm |
| Weight | 38.00 kg |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | SIF Technology, Anti B Technology in Gasket |
| Other Features | 100% Green, Environment Friendly - 100% CFC, HCFC and HFC Free, Protects Ozone Layer |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 Years on compressor from Godrej |
Godrej 190 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGE PRO 190 CT 5.1)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM