| Brand | Godrej |
| Model | 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE 200 WRF 3.2) |
| Model Name | RD EDGE 200 WRF 3.2 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 200 L |
| Colours | Shell Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1250.00 x 576.00 x 0.00 |
| Depth | 645.0 mm |
| Weight | 40.30 kg |
| Power Consumption | 260 |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 Years on compressor from Godrej |
Godrej 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EDGE 200 WRF 3.2)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM