| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 225E 53 TDI, Steel Rush) | ₹ 18,490 |
Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 225E 53 TDI) price in India starts from ₹ 18,490. The lowest price of Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 225E 53 TDI) is ₹ 18,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 225E 53 TDI) |
| Price in India | ₹18,490 |
| Release date | 6th August 2022 |
| Model Name | RD EDGEPRO 225E 53 TDI |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 210 L |
| Colours | Steel Rush |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 134.20 x 57.70 x 0.00 |
| Depth | 66.7 cm |
| Weight | 43.1 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Technology Used | Sophisticated Inverter Technology |
| Other Features | ??Largest Shelf Space and toughened glass shelves, Advanced Inverter Technology, Largest Vegetable Tray, Dry Storage Space, Stabilizer free operation, Hygiene+ Inverter Technology, Anti Drip Chiller Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (RD EDGEPRO 225E 53 TDI)
₹18,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM