| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43, Marine Wine) | ₹ 17,290 |
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43) | ₹ 19,790 |
| Godrej 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43, Marine Blue) | ₹ 19,790 |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43) price in India starts from ₹ 17,290. The lowest price of Godrej 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43) is ₹ 17,290 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43) |
| Price in India | ₹17,290 |
| Release date | 4th January 2022 |
| Model Name | RD 2404 PTDI 43 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 240 L |
| Colours | Wine Blossom |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 148.20 x 57.70 x 0.00 |
| Depth | 66.7 cm |
| Weight | 43.6 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Technology Used | Advanced Inverter Technology |
| Other Features | With Advanced Inverter Compressor Technology, the Largest Shelf Space and the Largest 20 L Vegetable Tray in its Segment, this Refrigerator Delivers the Best Storage Space as well as Greater Energy Efficiency. |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor from Godrej |
Godrej 240 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RD 2404 PTDI 43)
₹17,290
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM