| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 202RB P, Blue) | ₹ 12,490 |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 202RB P) price in India starts from ₹ 12,490. The lowest price of Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 202RB P) is ₹ 12,490 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 202RB P) |
| Price in India | ₹12,490 |
| Release date | 11th January 2024 |
| Model Name | HED 202RB P |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 115.80 x 53.00 x 0.00 |
| Depth | 62.5 cm |
| Weight | 31 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 176 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Matte |
| Handle type | External Bar |
| Gasket Type | Anti-Fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | No |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 202RB P)
₹12,490