| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1903CBM-E, Brown Magnolia) | ₹ 18,926 |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1903CBM-E) price in India starts from ₹ 18,926. The lowest price of Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1903CBM-E) is ₹ 18,926 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1903CBM-E) |
| Price in India | ₹18,926 |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Builtin Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1160.00 x 531.00 x 0.00 |
| Depth | 620 mm |
| Weight | 36.00 kg |
| Model Name | HRD-1903CBM-E |
| Air Flow Type | Normal |
| Temperature Control | |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | |
| Convertible Refrigerator |
| Power Consumption | 212 W |
| Power Requirement | |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PCM |
| Display Type | |
| Handle type | Bar |
| Gasket Type | Anti-bacterial |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | |
| Water Ice Dispenser | |
| Clock | |
| Deodorizer | |
| Removable Rack | |
| Flexible Rack | |
| Technology Used | Direct Cool |
| Other Features |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor from Haier |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1903CBM-E)
₹18,926