| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 242 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2423BKS E, Brushline Black) | ₹ 19,490 |
Haier 242 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2423BKS E) price in India starts from ₹ 19,490. The lowest price of Haier 242 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2423BKS E) is ₹ 19,490 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 242 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2423BKS E) |
| Price in India | ₹19,490 |
| Model Name | HRD 2423BKS E |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 242 L |
| Colours | Brushline Black |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 148.00 x 59.50 x 0.00 |
| Depth | 69 cm |
| Weight | 48 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Consumption | 159 kw |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | External Handle |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Diamond Edge Freezing Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Haier 242 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2423BKS E)
₹19,490
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam